You are hereJak blufovat v archeologii - úvod

Jak blufovat v archeologii - úvod


Obrázek uživatele Paul Bahn

By Paul Bahn - Posted on 09 Únor 2014

Myslím, že to čtenářům anarcheologie prostě dlužím.

S úctou, Paul Bahn

Pokud historie nedává smysl, pak archeologie je přímo nesmysl. Tato bizarní činnost v sobě zahrnuje pátrání, odkrývání a zkoumání opuštěných, ztracených, rozbitých a vyřazených pozůstatků zanechaných lidmi minulosti. Archeologové jsou tudiž pravým opakem popelářů,třebaže často se oblékají stejně jako oni.
Dávní lidé stěží předpokládali, že jejich odpadky, kterých se tak rádi zbavovali, budou jednoho dne znovu kříšeny k životu vědeckými obchodníky s hadry a kostmi. Kdyby to byli tušili, možná by se o svoje odpadky postarali lépe a připevnili by k nim užitečné cedulky, vysvětlující, k čemu byl ten který objekt určen. Protože to však neudělali, archeologům nezbývá nic jiného než pídit se a dohadovat sami.

Archeologie připomíná rozlehlou, zlomyslnou skládačku, vynalezenou jako mučicí nástroj samotným ďáblem, protože:

  • a) nikdy nebude dokončena,
  • b) nevíte, kolik kusů vám ještě schází,
  • c) většina je jich navždy ztracená.

Prehistoričtí lidé bohužel nebyli vždy natolik bystrozrací, aby používali věci z trvanlivého kamene nebo hlíny, takže neodhadnutelné množstvi předmětů zmizelo v nenávratnu. To je pro archeology špatná zpráva, pro vás však skvělá. Existuje několik důvodů, proč je právě archeologie ideálním předmětem, v němž se můžete stát vynikajícím bluférem.

1. Důkazy jsou ve většině případů tak necelistvé, že váš dohad je stejně cenný jako kohokoli jiného. Nemůžete prostě níc dokázat. Co se vzdálené minulosti týče, nikdo neví, co se skutečně stalo. To nejlepší, co můžete nabídnout, je informovaný dohad. Měli byste jej ovšem hezky zaobalit do velkolepého názvu "dedukce" nebo "teorie" nebo (což je ještě velkolepější) "hypotéza".

2. Je obzvlášť snadné poradit si pomocí blufování při rozhovoru o archeologii s člověkem, který archeologem není, a to díky skutečnosti, že třebaže většina lidí se zajímá o minulost, z jejich očí se vytrácí lesk nadšení po pouhých pár minutách strávených rozhovorem na toto téma.

3. Je velmi lehké získat si v této oblasti pověst odborníka oplývajícího působivými a ezoterickými znalostmi, protože archeologie se jen hemží tajemnými názvy a exotickými jmény lidí a míst. Dokonce i když o nich veřejnost obvykle již slyšela, je téměř jisté, že o nich bude vědět velmi málo nebo vůbec nic. Takto vám minimální námaha bude dlouhodobě přinášet ovoce. Proto je až neskutečně snadné zapůsobit falešným dojmem informovanosti a jen málokdo se odváží znehodnocovat vaše fakta či hypotézy.
Jakýko1i náznak, že vaše obecenstvo tvoří součást velkého počtu ignorantů, kteří se díky filmům a komiksům domnívají, že první lidé žili společně s dínosaury, může být využit jako příležitost pro pohrdavý úšklebek či lítostivý povzdech předtím, než jim povíte o propastném rozdílu milionů let mezi těmito dvěma životními formami.
Nikdy si nenechte pod nohy házet klacky v podobě tvrzení, že o minulých událostech nikdo přesně neví nic, raději se tuto skutečnost snažte využít pro sebe.
Někteří věhlasní archeologové vystavěli na přesvědčivých blufech celou svou kariéru.

z 90tých let. Dnes to již nikdo nezná :(

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto pole je tady proti hajzlíkům spambotům.
Fill in the blank

Starší články

Rychlý link na články starší jednoho měsíce.

St, 03/26/2014 - 13:08
Út, 02/18/2014 - 21:26
Po, 02/10/2014 - 19:14
Ne, 02/09/2014 - 08:33
Ne, 11/24/2013 - 05:35
Ne, 09/08/2013 - 23:37
Ne, 09/01/2013 - 00:28
St, 08/21/2013 - 13:49

Anketa

Přijde ZIP o.p.s o licenci?
Ne, Archeologický Ústav je bezzubej (jako vždycky)
47%
Ano, Jiráň je Jedi české archeologie
21%
Nedopadne to "nijak", jsme v České republice...
33%
Celkem hlasů: 43